Info on production costs
Moderator: moderators
Info on production costs
There are a few products that I want to know their production costs per unit.
Sugar
Flour
Eggs
Bread
All Q0
Also I was wondering if its possible to send Capps to other players (without buying or selling anything)
Waiting for an answer,
Oconnors
Sugar
Flour
Eggs
Bread
All Q0
Also I was wondering if its possible to send Capps to other players (without buying or selling anything)
Waiting for an answer,
Oconnors
Re: Info on production costs
No. There is no way to send money without buying or selling anything. Why would you do that? Sending really cheap contracts and market offers can get you and the buyer banned.Fereinferi wrote:Also I was wondering if its possible to send Capps to other players (without buying or selling anything)
As to the productions costs, I am not the in food industry.
Sugar = 3 kg Sugar cane + 20 kWh Power + cost sugar
Sugar = 3 seeds + 150 water + 20 power + cost sugar + 3 cost cane
Sugar = 153 water + 20 power + 3x cost seeds + 3x cost cane + 1x cost sugar
Sugar = 153 x cost water + 15,3 power + 20 power + 3x cost seeds + 3 cost cane + cost sugar
Sugar = 35,3x power + 153 cost water + 3x cost seeds + 3x cost cane + 1x cost sugar
Sugar = (35,3*0,01)+(153*0,02)+(3*0,01)+(3*0,14)+(1*[dont know] )
SUGAR = 0,353 + 3,06 + 0,03 + 0,42 + cost sugar
Sugar = 3,863 + cost sugar
Thats how you calculate PRODUCTION cost . ( maybe I'm wrong with the numebers , but this is the method )
Sugar = 3 seeds + 150 water + 20 power + cost sugar + 3 cost cane
Sugar = 153 water + 20 power + 3x cost seeds + 3x cost cane + 1x cost sugar
Sugar = 153 x cost water + 15,3 power + 20 power + 3x cost seeds + 3 cost cane + cost sugar
Sugar = 35,3x power + 153 cost water + 3x cost seeds + 3x cost cane + 1x cost sugar
Sugar = (35,3*0,01)+(153*0,02)+(3*0,01)+(3*0,14)+(1*[dont know] )
SUGAR = 0,353 + 3,06 + 0,03 + 0,42 + cost sugar
Sugar = 3,863 + cost sugar
Thats how you calculate PRODUCTION cost . ( maybe I'm wrong with the numebers , but this is the method )
all you need to know is here:Fereinferi wrote:sorry for the bother but I am interested just in the cost sugar, not the whole shebang.
http://www.kapitools.de