Info on production costs

Here you can find conversation partners. Maybe they can even help you create a new banner or solve any other problems.

Moderator: moderators

Guest

Info on production costs

Post by Guest » 11.07.2007, 15:48

There are a few products that I want to know their production costs per unit.

Sugar
Flour
Eggs
Bread

All Q0

Also I was wondering if its possible to send Capps to other players (without buying or selling anything)

Waiting for an answer,

Oconnors

Guest

Re: Info on production costs

Post by Guest » 11.07.2007, 16:14

Fereinferi wrote:Also I was wondering if its possible to send Capps to other players (without buying or selling anything)
No. There is no way to send money without buying or selling anything. Why would you do that? Sending really cheap contracts and market offers can get you and the buyer banned.


As to the productions costs, I am not the in food industry.

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 16:19

You can easely calculate bye yourself looking in the in-game help.
Or you can just start produucing it yourself and look it up in your warehouse ( but this method is longer , and inaccurate )

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 16:54

that still doesn't help. I'm looking for people in the industry that can tell me how much they pay to produce these things

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 17:05

Well let my calculate it for you .
Do you want the REAL cost , or the PRODUCING cost ?

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 17:46

producing cost

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 18:59

Sugar = 3 kg Sugar cane + 20 kWh Power + cost sugar
Sugar = 3 seeds + 150 water + 20 power + cost sugar + 3 cost cane
Sugar = 153 water + 20 power + 3x cost seeds + 3x cost cane + 1x cost sugar
Sugar = 153 x cost water + 15,3 power + 20 power + 3x cost seeds + 3 cost cane + cost sugar
Sugar = 35,3x power + 153 cost water + 3x cost seeds + 3x cost cane + 1x cost sugar
Sugar = (35,3*0,01)+(153*0,02)+(3*0,01)+(3*0,14)+(1*[dont know] )
SUGAR = 0,353 + 3,06 + 0,03 + 0,42 + cost sugar

Sugar = 3,863 + cost sugar

Thats how you calculate PRODUCTION cost . ( maybe I'm wrong with the numebers , but this is the method )

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 19:13

sorry for the bother but I am interested just in the cost sugar, not the whole shebang.

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 19:19

Sugar = 3,863 + cost to produce it .

I just showed how you can calculate it for the oter stuff you ask .
( i cant say cst of suggar , cuz i dont know the producing cost , if its for EX 1 , you do 3,863+1 => 4,863 => cost t produce sugar )

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 21:20

Fereinferi wrote:sorry for the bother but I am interested just in the cost sugar, not the whole shebang.
all you need to know is here:
http://www.kapitools.de

Guest

Post by Guest » 11.07.2007, 22:05

I'm not good at deutch ( german ) , so which thing is it to see ther Real production cost ?

Guest

Post by Guest » 12.07.2007, 01:33

just go to kapitools and click on the british flag, then it will be in english

Guest

Post by Guest » 13.07.2007, 15:06

thanx everybody

XD

Guest

Post by Guest » 14.07.2007, 00:15

NP (P.S. nice name :lol: )

Guest

Post by Guest » 19.07.2007, 15:33

thanx it means "not exactly dead" in latin. its the closest I could get to undead. I am writing this story where Fereinferi is Lord of the Undead, and I am uising it as a name in forums while Im at it.

Post Reply