Moderator: moderators
There was a thread in the bugs forum, where somebody also mentioned this problem. See: http://www.forum.kapilands.com/viewtopic.php?t=402
Zbombe wrote, that there is maybe a mistake in it and that this will be checked... so I assume that your gold price has the same mistake.
Zbombe wrote, that there is maybe a mistake in it and that this will be checked... so I assume that your gold price has the same mistake.
My tot (as similar to the reply in the thread above), is, don't bother about that figure, and calculate your own cost price.
Its pretty easy (only if) you control most of your process flow. But if you buy a lot, then prob. you might want to take the highest price you bought it with to do the calculation.
For me, Power is the only thing I buy, and at the moment i always consider it to be 0.15. Hence my Oil and Gas cost is somewhat at 24/unit and 5.7/unit respectively.
Its pretty easy (only if) you control most of your process flow. But if you buy a lot, then prob. you might want to take the highest price you bought it with to do the calculation.
For me, Power is the only thing I buy, and at the moment i always consider it to be 0.15. Hence my Oil and Gas cost is somewhat at 24/unit and 5.7/unit respectively.
I agree with skyn, calculate your own price. At least for me that figure has almost never been correct.
I produce oil and then gas and I buy power from the market (usually at 0.10 or less). The oil costs 19/unit (9.00 tax/unit + 10.00 for the 100 power) and the gas costs 4.45/unit (19/5=3.8 for 0.2 oil + 0.15 tax/unit + 0.50 for the 5 power)...
But the unit prices were for gas - 3.95 and for oil - 0.35 (!!) last time I checked...
I produce oil and then gas and I buy power from the market (usually at 0.10 or less). The oil costs 19/unit (9.00 tax/unit + 10.00 for the 100 power) and the gas costs 4.45/unit (19/5=3.8 for 0.2 oil + 0.15 tax/unit + 0.50 for the 5 power)...
But the unit prices were for gas - 3.95 and for oil - 0.35 (!!) last time I checked...