Here is enough space for all players to ask questions about the game.

Moderator: moderators

Post Reply
Guest

Post by Guest » 30.01.2007, 23:32

In the warehouse, the section Unit Price has me confused ...

does it mean what i bought it for (avg. price - - if off the market), or total product price (if produced), or what it would sell for on average in a sales shop?

Thx.

Guest

Post by Guest » 31.01.2007, 19:44

it means how much someone will have to pay to buy just one your product

Guest

Post by Guest » 31.01.2007, 20:44

Gold 4,929.50

Guest

Post by Guest » 31.01.2007, 23:14

when it says unit price in the warehouse it means it took a record of the average price you have paid for it, so you know how much it cost you (on average) that way its easier to mark up for sale, but keep in mind it could be less then what the product is currently selling for.

Guest

Post by Guest » 01.02.2007, 07:03

but how does that make sense when gas i produced is lower than oil i produced when it takes more things to create gas? *confused*

Guest

Post by Guest » 01.02.2007, 07:35

1 oil makes 5 gas. and sometimes it updates itself with the lowest price on the market.

Guest

Post by Guest » 01.02.2007, 07:36

per unit gas you just need 0.2 oil I think and 5 power.

5 power = 5*0.01 = 0.05
0.2 oil = 0.2 * 11 = 2.2

-> gas = 2.3 + production costs

Could it be? Could be a little bit more, when you have bought power or oil on the market...

Guest

Post by Guest » 01.02.2007, 15:33

all that is nice theory, but doesn't explain my 4.9k price of gold

Tycoon
Moderator off duty
Posts: 1911
Joined: 21.01.2007, 11:04

Post by Tycoon » 01.02.2007, 21:22

There was a thread in the bugs forum, where somebody also mentioned this problem. See: http://www.forum.kapilands.com/viewtopic.php?t=402
Zbombe wrote, that there is maybe a mistake in it and that this will be checked... so I assume that your gold price has the same mistake.

Guest

Post by Guest » 02.02.2007, 02:42

My tot (as similar to the reply in the thread above), is, don't bother about that figure, and calculate your own cost price.

Its pretty easy (only if) you control most of your process flow. But if you buy a lot, then prob. you might want to take the highest price you bought it with to do the calculation.

For me, Power is the only thing I buy, and at the moment i always consider it to be 0.15. Hence my Oil and Gas cost is somewhat at 24/unit and 5.7/unit respectively.

Guest

Post by Guest » 02.02.2007, 22:13

I agree with skyn, calculate your own price. At least for me that figure has almost never been correct.

I produce oil and then gas and I buy power from the market (usually at 0.10 or less). The oil costs 19/unit (9.00 tax/unit + 10.00 for the 100 power) and the gas costs 4.45/unit (19/5=3.8 for 0.2 oil + 0.15 tax/unit + 0.50 for the 5 power)...

But the unit prices were for gas - 3.95 and for oil - 0.35 (!!) last time I checked...

Post Reply