What does the unit price column mean in the warehouse view?
Moderator: moderators
What does the unit price column mean in the warehouse view?
How much it costs to produce each item individually, right?
Say if you have 200 cattle. The unit price would reflect how much went into just producing one of them?
Say if you have 200 cattle. The unit price would reflect how much went into just producing one of them?
Despite being the average of what you paid for the products it isnt its true value, steel for example costs in the warehouse 28caps to make if you make all the materials yourself and when you sell it for 135 you feel special.
BUT if you had sold the power, water, coal, iron and chemicals etc used to make it you would of made 125. Therefore the cost of steel is really 125 caps not 28, so it would be faster and more csot effective just to sell those products!
BUT if you had sold the power, water, coal, iron and chemicals etc used to make it you would of made 125. Therefore the cost of steel is really 125 caps not 28, so it would be faster and more csot effective just to sell those products!
YUMMY...felixbluindustries wrote:Despite being the average of what you paid for the products it isnt its true value, steel for example costs in the warehouse 28caps to make if you make all the materials yourself and when you sell it for 135 you feel special.
BUT if you had sold the power, water, coal, iron and chemicals etc used to make it you would of made 125. Therefore the cost of steel is really 125 caps not 28, so it would be faster and more csot effective just to sell those products!
Happy to see there are actually people who know this and consider it true

To many people prefer to produce steel rather then selling the resources to get a larger profit without even having to spoil a building slot on an expensive Factory

If everybody would do that, no one would buy coal and iron ore...Ronintje wrote:YUMMY...felixbluindustries wrote:Despite being the average of what you paid for the products it isnt its true value, steel for example costs in the warehouse 28caps to make if you make all the materials yourself and when you sell it for 135 you feel special.
BUT if you had sold the power, water, coal, iron and chemicals etc used to make it you would of made 125. Therefore the cost of steel is really 125 caps not 28, so it would be faster and more csot effective just to sell those products!
Happy to see there are actually people who know this and consider it true
To many people prefer to produce steel rather then selling the resources to get a larger profit without even having to spoil a building slot on an expensive Factory
Then either price would drop and it might become profitable to produce steel again.SiberianTiger wrote:If everybody would do that, no one would buy coal and iron ore...Ronintje wrote:YUMMY...felixbluindustries wrote:Despite being the average of what you paid for the products it isnt its true value, steel for example costs in the warehouse 28caps to make if you make all the materials yourself and when you sell it for 135 you feel special.
BUT if you had sold the power, water, coal, iron and chemicals etc used to make it you would of made 125. Therefore the cost of steel is really 125 caps not 28, so it would be faster and more csot effective just to sell those products!
Happy to see there are actually people who know this and consider it true
To many people prefer to produce steel rather then selling the resources to get a larger profit without even having to spoil a building slot on an expensive Factory
On the other side, there are more products that are produced only little or not at all.
That isn't a problem either...
Still, high Q steel still gives some profit.
So there will be a need for iron ore and coal anyway.