Caps/min at stores

Here is enough space for all players to ask questions about the game.

Moderator: moderators

Post Reply
Guest

Caps/min at stores

Post by Guest » 03.11.2007, 12:01

What is the best/most accurate way to calculate the caps/min for products which are sold at stores?

1) Calculate at which price I can sell 1 daily production of a 20m2 production building in a 20m2 store (for example)?

2) Calulating at which price I can sell a good in 10 min (min without ads in a 20m2 store)

3) an other, better way...please tell me :wink:

Grtz

Guest

Re: Caps/min at stores

Post by Guest » 04.11.2007, 01:21

Dreamcatcher wrote:What is the best/most accurate way to calculate the caps/min for products which are sold at stores?

1) Calculate at which price I can sell 1 daily production of a 20m2 production building in a 20m2 store (for example)?

2) Calulating at which price I can sell a good in 10 min (min without ads in a 20m2 store)

3) an other, better way...please tell me :wink:

Grtz
1) prices always change,
What I do, when I get home from work, I update my factories and stores.
I set my factories and electronic and fabric stores for 23 - 24 hours for the next day. You can enter the product in the store and then change the price till you get the time you want.

2) Again, Just enter the product and change the price till you get the time you want.

3) enter the product and change the price till you get the time you want.

Dreamcatcher wrote:What is the best/most accurate way to calculate the caps/min for products which are sold at stores?
make a supply/demand curve to calculate best price, if that is what you mean. it's not hard just will change somewhat daily.

Guest

Post by Guest » 04.11.2007, 03:48

Here is a nice long answer for you. It builds on some other concepts like ROI, and while you don't need to read them first, you might want to look at some of the other topics in The Guide to Guides

The short answer is this: The best price is the one that maximizes profits for your store after marking up your production costs.

Guest

Post by Guest » 04.11.2007, 12:27

I know the thread, I was hoping for an easier way to calculate it all :mrgreen:

Guest

Post by Guest » 04.11.2007, 16:37

Euhm...could this be right? I assume I did everything right, but the result is pritty...weird: (it's a product from regnum btw)

Image

Guest

Post by Guest » 04.11.2007, 21:13

If you sell your 1200 units in only 12 minutes, your going to make a lot of profit per minute (because you're selling the stuff crazy fast. It's 16.6 units sold each second !).

However, you are selling 1200 units at 5 each (so 6000 gross income). Provided you are indeed making 3120 profit out of that sale, then the other figures sound right to me. It means you're selling the product at twice what it costs you. It's already very good, and I don't really see a max profit peak being at values much higher than that in any product, even in Kapilands.

The only other explanation is if you underestimated the costs / inflated the profits in a product chain, and treated it like the whole chain were a single product. Knolls made many demonstration posts about how doing this with cattle could be disatrous to your actual profits, so I won't elaborate and paraphrase him. But basically, if you had forgotten to "pay yourself" for corn and water, and only took into account production costs of water and seeds, you'd obtain a similar table for cattle products, where selling them for next to nothing would get you the best profit per minute (because the sale pace accelerates exponentially, and goes totaly crazy when you sell stuff really low).

Guest

Post by Guest » 04.11.2007, 22:52

Is that 2,40 for berries? That's what is skewing you. You should be using around 20 for your berries price.

At 2,40 your fruit picker is working for free. So your store does the calculation and figures "hey, the idiot in charge of picking fruit is willing to work for free! Lets get as many as possible!"

Try again with something closer to 20 as your "Value" column. You will need more data above 21. I tried it with 15 as a Value and even then it's telling me you will probably want a price around 23, which I'm guessing would be about 900 per day. But I'm just guessing that, you should check for yourself with higher values.

Guest

Post by Guest » 05.11.2007, 10:05

No, I think he is right. For me the value is 2,5 (2,4 for the 10 water and 0,1 for the fruit pickers)

The calculation is right I think. Now ask yourself how much berries you can produce. Then set the price to a value that you sell the same amount of berries that you produce.

Makes no sense to sell faster, if you have times when you sell nothing. And if you buy berries from the market or from other players, the 2,50 price is not correct. Then you would have to do the calculation with the price you have to pay for the berries. That price is more like 20, as Knolls already suggested.

One more thing you should suggest: If you set the price below average price(29), you will lower the average stats price. You should avoid this. And of course it makes no sense selling below market price(20).

Greets.

Elwood

Guest

Post by Guest » 06.11.2007, 02:28

I'd say the price should be somewhere between 10 and 15 you just didn't do those numbers.

Where did you get this thing?
what is regnum?
I think I saw some post about it but was not paying attention.

Guest

Post by Guest » 06.11.2007, 10:35

No, I think he is right. For me the value is 2,5 (2,4 for the 10 water and 0,1 for the fruit pickers)

The calculation is right I think.
It would be right if you were trying to figure out the profit per minute of your production buildings, and how profitable it is to manufacture this product (versus producing something else).
When you are testing your production units, you take the price of the raw mats (plus your production costs), and compare it to what the finished product is worth on the market. That makes your profit calculation for the production unit (in this case, the fruit picker).

When you are testing your store, you have to resume your profit calculations where you left them. You have to start with the value the finished product is worth on the market -technically, its worth at the end of your production profit calculations-, and compare it to what you can obtain for it in stores. That makes your profit calculation for the selling unit (the store).

Once you've done the profit calculations of the fruit picker, if for the profit calculations of the store, you re-start from the raw mats and the production costs, it means you counted some of the added value twice. You counted the 17.5

Post Reply