strawberries?
Moderator: moderators
strawberries?
It seems that strawberries sell better than other fruit,
is that the case or is it because nobody else is selling strawberries as opposed to apples and if people stopped selling apples and only strawberries the selling time would be different?
is that the case or is it because nobody else is selling strawberries as opposed to apples and if people stopped selling apples and only strawberries the selling time would be different?
Oh, I don't know about that.
I have 6 E10 grocery stores,
I usually buy off the market,
I buy milk for 2 and sell it for 3,
Buy fruit for 3 and sell it for 5,
Sure it is only a couple dollars profit,
but since you get 400 space per 10 upgrades,
While on the other hand electronics is only 32 space,
So sure I can sell 32 TV's for 700 = 22,400 - (231x32 cost) = 1500
but it will take twice as long to sell,
while fruit bought at 3 and sold at 5 x 400 = 800
but you can sell it twice as fast so 1,600
so in actuality you make 100 more from fruit.
so my 6E10 stores space is 24,000
so I make about 24,000 in 3 hours selling milk
or 48,000 in 4 hours selling fruit,
While selling other goods can take 6 or 7 hours,
in not days with cars and jewelry.
but the problem I'm pondering is that I buy most of my fruit and milk,
And I make my own pullovers and TV's
My TV's are at Q4 now and pullovers at Q5 but I can rarely find fruit on the market to buy above Q3 at a good price.
so in the long run you might be right, at higher quality levels, unless you make it all yourself, then you'll be losing.
So I might have to take those stores down, probably will.
but good for those just starting out to keep in mind.
I have 6 E10 grocery stores,
I usually buy off the market,
I buy milk for 2 and sell it for 3,
Buy fruit for 3 and sell it for 5,
Sure it is only a couple dollars profit,
but since you get 400 space per 10 upgrades,
While on the other hand electronics is only 32 space,
So sure I can sell 32 TV's for 700 = 22,400 - (231x32 cost) = 1500
but it will take twice as long to sell,
while fruit bought at 3 and sold at 5 x 400 = 800
but you can sell it twice as fast so 1,600
so in actuality you make 100 more from fruit.
so my 6E10 stores space is 24,000
so I make about 24,000 in 3 hours selling milk
or 48,000 in 4 hours selling fruit,
While selling other goods can take 6 or 7 hours,
in not days with cars and jewelry.
but the problem I'm pondering is that I buy most of my fruit and milk,
And I make my own pullovers and TV's
My TV's are at Q4 now and pullovers at Q5 but I can rarely find fruit on the market to buy above Q3 at a good price.
so in the long run you might be right, at higher quality levels, unless you make it all yourself, then you'll be losing.
So I might have to take those stores down, probably will.
but good for those just starting out to keep in mind.
Oh, no,elwood74 wrote:
Or you could buy gas for 15 and sell for 30...
But not in a grocery store.
Elwood
I have 3E4 gas stations,
my own gas in Q4 but I still do buy,
But I buy for 13 and under and sell for 17 to 19.
cept when I go to work and know I won't be home for 10 hours of so I'll sell it for 21ish, whatever it works out to being by 4:15EST.
It would take forever to sell at 30.
I've noticed that there seems to be a price curve in this game.
like it would take me 7 hours to sell 1000 Q5 toothpaste @30,
But 13hrs @ $30 and 20hrs @ $40
And 80hrs @ $60.
The pricing is on a curve,
it just doesn't take twice as long to sell at double the price or it would only take 14hrs to sell at $60.
So you instead of selling 1000 @ $60 in 80hrs making $60,000,
I can sell 11,420 @ $30 making $342,600 in the same time frame, just as long as I remember to log in and reload my stores.
I've been meaning to figure out the optimum price for each of my goods based on this price curve but just haven't gotten around to it yet.
Hmm, let me see.
Gas in France, Q4
2000 units
$15 2 h. 6
$16 2 h. 38
$17 3 h. 15
$18 3 h. 59
$19 4 h. 48
$20 5 h. 45
$21 6 h. 48
$22 7 h. 59
$23 9 h. 18
$24 10 h. 46
$25 12 h. 23
$26 14 h. 9
$27 16 h. 5
$28 18 h. 11
$29 20 h. 29
$30 22 h. 57
then you'd have to convert the minutes into total minutes so you can use them in a formula, like instead of 2 hours 120 minutes.
$15 126
$16 158
$17 195
$18 239
$19 288
$20 345
$21 408
$22 479
$23 558
$24 646
$25 743
$26 849
$27 965
$28 1091
$29 1229
$30 1377
then something I can easily use on a text graph cause I'm not gonna reinstall windows office just to make a graph.
Then you reduce the terms setting the lowest to 1 and dividing all other by that number, then doing a bunch of other complicated things to get the formula for factors, ranged from $15 - $30
1
1.2
1.5
1.8
2.2
2.7
3.2
3.8
4.4
5.1
5.8
6.7
7.6
8.6
9.7
10.9
Edit- redo
so, if I am looking at the numbers right and have not made some horrible mistake along the way I'd sell Q4 gas in France for $19, before it did a big jump from 2.2 to 2.7, which oddly enough is the exact price I was already selling it for.
Granted it is all likely to change from day to day, hour to hour, region to region, depending on quality, as far as I know, and I'm sure not going threw all that trouble every time I sell something, especially since I already had the right price to begin with.
But none the less today,
since gas at $15 sold in 2 hours and gas at $30 sold in 22 hours you could have sold $15 gas 11 times to the 1 lot of $30 gas.
somewhere in between is the best,
to maximize the profit in the lest amount of time.
I'm sticking with $19 for now, till the market changes again, which it does.
if you want a steady profit go for fruits, but i with a gas station with e5 and able to store 2500 units of gas , sold every 24 hours for around 23 each @ Q*4 then gas is better profit. it just depends what you like better, farming and watching crops grow, or a gas station and watching cash grow lol.
Also, fruit is usually reliable, because like the person further up, there are some people who like to dab in the small profits and such. Also, fruit is usally seen as 'the poor mans product" and people want to help them.
I've grown solely apples from my fruit plantation, always had a market. Also, my Q3 apples cost .24c to make and I sell for 3.50c ..... nice profit, over 15x production cost.
Fruit markets, more like pennies and dimes, but they add up. I've depended on my apples selling to keep me afloat and such. They're reliable, so unless you've actually grown them for a while, don't put in your opinion and act like its from xperience.
I've grown solely apples from my fruit plantation, always had a market. Also, my Q3 apples cost .24c to make and I sell for 3.50c ..... nice profit, over 15x production cost.
Fruit markets, more like pennies and dimes, but they add up. I've depended on my apples selling to keep me afloat and such. They're reliable, so unless you've actually grown them for a while, don't put in your opinion and act like its from xperience.