Cattle what it really cost to make

Here is enough space for all players to ask questions about the game.

Moderator: moderators

Post Reply
Guest

Cattle what it really cost to make

Post by Guest » 29.03.2007, 03:37

Cattle at the market i last saw was at $47

it takes 30kg of corn
350liters of water
2.43 per piece

now the corn was at $1.40
and the water was at $0.07

so 30 x 1.40= 42
and 350 x 0.07= 24.50
and the extra 2.43

so 42+24.50+2.43= $68.93 - 47= $21.93 is what we should be losing right but we are gaining money with cattle how can this be

Guest

Post by Guest » 29.03.2007, 04:33

Hi, just wanna give some opini...

my cattle price from cattle breeding is : 18.85c
this can happen, cause Corn & Power which i use to produce Cattle is from my own building.

look at this :

201,416 Water 0 0.02

Tycoon
Moderator off duty
Posts: 1911
Joined: 21.01.2007, 11:04

Post by Tycoon » 29.03.2007, 07:36

This is just a thing of supply and demand... lots of people need cattle for their leather in the texitle factories. And if they are not able to produce cattle on their own, they have to buy at even high prices...

Guest

Post by Guest » 29.03.2007, 11:56

Hm,let's calculate a little bit:

production costs:
water: 0.02

Guest

Post by Guest » 29.03.2007, 13:48

You're a thinker farmboy. It's one of the dangers of vertical integration, people don't take intermediate values into consideration. In addition to Cattle, consider:

Silver Necklaces and Diamond Rings given the price of Silver (though to be fair it's probably not a liquid market)
The entire car industry given the price of Steel
Jeans & Shoes given the cost of Textiles
and there are a few smaller examples.

IMO retail on these products just outright stinks. Especially compared to a Gas Station. It's outright game imbalancing to the extent that most of the products might as well not exist.

I mean look at Wine, another product available on the market for below the sum of its parts. Even if you were to make all your own ingredients and break dead even, you couldn't sell out a rack in 24 hours. Doing that in a gas station, you can sell at four times the cost and still dump a rack in 12 hours. This despite the fact that there are already way more gas sellers than wine sellers around. (Comparing both at q0 for equivalence.)

Guest

Post by Guest » 30.03.2007, 09:04

yeh gas rules, esp at q9 :lol:

Guest

Post by Guest » 30.03.2007, 09:49

If u want more Profit, Open up some mines and work on stones and sell em for 9-10 each

Post Reply