maths and help

Here is enough space for all players to ask questions about the game.

Moderator: moderators

Guest

maths and help

Post by Guest » 28.09.2009, 15:21

hey.

i make power for 0.03 caps.

water for 0.02 caps.

i plan to build a plantation(green) corn=0.19 c

and a cattle breeding plant.(green) chickens = 0.60???

i will produce chickens.

how much will the cost to make.(not inc paying my buildings)

Guest

Post by Guest » 28.09.2009, 15:42

Chickens: Required: 5 kg Corn 10 Liter Water
General production costs: 0,11

Guest

Post by Guest » 28.09.2009, 15:55

Production cost for chickens is 0.09c + 0.002*Research level

Total cost: (I am not letting you get away without paying your buildings.)
5 corn * 5 = 25c
10 Water * 0.27 = 2.7c
Production cost = 0.09c
Total cost: 27.79

Guest

Post by Guest » 28.09.2009, 16:35

General productioncost 0,09?
In my breeding it says 0,11.

edit: forgot research level.

Guest

Post by Guest » 28.09.2009, 19:28

Azer Productions wrote:Production cost for chickens is 0.09c + 0.002*Research level

Total cost: (I am not letting you get away without paying your buildings.)
5 corn * 5 = 25c
10 Water * 0.27 = 2.7c
Production cost = 0.09c
Total cost: 27.79
I don't get this. Is that based on buying water and power? Because for self production I don't even come close to any 27,79c.

I have set up an excel sheet and what I get for producing 1 chicken is:

Cost for 1 unit
Water: prod cost 0.02 + power 0.02/10 = 0.022
Seeds: prod cost 0.01 + water 0.022 = 0.032
Corn: prod cost 0.09 + seeds 0.032 + water 0.22 = 0.342

Chickens
Production cost 0.09
10 litre water: prod cost + power = 0.022 * 10 = 0,22
5 kg corn: prod cost + seed + water = 0.09 + 0.032 + 0.22 * 5 = 1.71
Total production cost: 2.2

I haven't calculated research because I really don't know how to implement that.
Am I way off on my calc?! How should the cost for research be calculated? Product cost * research level?

Guest

Post by Guest » 28.09.2009, 20:25

you need to allow for being able to sell your water and power if you didnt use it...

ie

water @ .27 (although i would argue water should be about 0.17)
corn @ 5

you can sell both these at those prices currently on the open market.

If you use your production costs, your cheating yourself out of what the costs really are.

Azer uses calculations based on this...when you fill all your available building slots, you tend to look at profit per slot per day.

Regards
Ex

Guest

Post by Guest » 28.09.2009, 21:21

ok thanks for the help.

i know produce power and golden necklaces

Guest

Post by Guest » 28.09.2009, 23:02

Necklaces is a very dificult business if you are mining your own gold. I've just had to suspend my gold production due to the high price of power and water.
Early on it's not too bad as you produce your own power but as your mines grow you just can't keep up with the demand for power and then you are at the mercy of the market.
I'm not saying don't produce necklaces, I'm just preparing you for the bumpy ride.

Guest

Post by Guest » 29.09.2009, 02:28

Andro wrote:I don't get this. Is that based on buying water and power? Because for self production I don't even come close to any 27,79c.
How many times do I have to explain this?!?

NEVER EVER use the self product costs in your calculations. ALWAYS use the market prices instead.

Why? You might think you are making money producing everything yourself to make, example: cattle/steel, yet you can make more money selling the parts instead of the finished product. If you always use market prices you will not make that mistake.

Guest

Post by Guest » 29.09.2009, 02:47

Remember, the VALUE and the COST of a product also depends on all the options you gave up.

Lets say I could sell Product A and earn a profit of 10,000. But I used it to make Product B and made a profit of 5,000. You just lost a potential 5,000 bucks. Do not forget to calculate that.

In economic terms this is called OPPORTUNITY COST (i think)

Guest

Post by Guest » 29.09.2009, 04:53

Azer... there is no need to YELL!
I never said I sold for that price. I said that is the total production cost I get. I never sell chickens on the market because I too have realized selling the water used for chicken production makes better profit. What I have done though is calculated the production price, added roughly 100% and 10% commission on that. At least when I used to sell apples. It ended up at roughly 4,50c to 5c per apple. They sold.

If you get tired of trying to help then don't bother because that reply you gave really put me off.

Guest

Post by Guest » 29.09.2009, 06:24

thank you very much andro.

As you can see im a [censored] at maths but it is plain tho see there is about 10caps to make on chickens

Guest

Post by Guest » 29.09.2009, 09:27

euanmead12 wrote:thank you very much andro.

As you can see im a [censored] at maths but it is plain tho see there is about 10caps to make on chickens
10 caps?
No, it is more then that.
thanks to Azers tip that beef and chickens are both profitable to sell in shops i sell my Q13 chickens for around 73 caps a piece in my shop.

PS: I think the confusion starts when we start to mix up the words productioncosts and value.

That is why I lately call it: general productioncosts when it is just the buildings productioncosts. (chickens 0,09) (power 0,03)
And maybe we should call the value: marketproductioncosts, to avoid these mix ups.
Sometimes you just want to know the general productoncosts of a product, for example to be able to calculate your profit.

Guest

Post by Guest » 29.09.2009, 13:44

i suggest saying that product X costs Y to produce, but is worth Z.

Think about it a bit people, no one goes to work for free, just to turn that wood and steel into wardrobes. Everyone deserves to get paid in accordance with the value he added to that wood and steel by turning it into a wardrobe.

Lazy perfumerists who make so little perfumes every day for example only deserve about 10 caps/ hour, while the hardworking, highly trained carpenters in your joineries that produce q25 wardrobes from worst quality wood and steel, they deserve to be paid atleast 1000 caps per hour :)

Guest

Post by Guest » 29.09.2009, 14:21

GREED inc. wrote:i suggest saying that product X costs Y to produce, but is worth Z.

Think about it a bit people, no one goes to work for free, just to turn that wood and steel into wardrobes. Everyone deserves to get paid in accordance with the value he added to that wood and steel by turning it into a wardrobe.

Lazy perfumerists who make so little perfumes every day for example only deserve about 10 caps/ hour, while the hardworking, highly trained carpenters in your joineries that produce q25 wardrobes from worst quality wood and steel, they deserve to be paid atleast 1000 caps per hour :)
Yes, fully agree!

Post Reply