How do you know how much something is worth in the shop?

Here is enough space for all players to ask questions about the game.

Moderator: moderators

Guest

How do you know how much something is worth in the shop?

Post by Guest » 21.06.2009, 14:05

With a shop I mean the ones you use to sell stuff to the people :P

Is it just testing the waters or can you find a list of values somewhere?

Guest

Post by Guest » 21.06.2009, 14:19

You answered your own question. :lol: When retailing you can get a hint of the price by looking at the STATS page in game. (The STATS page contains every product sold the day before, the average price* and the average quality.) After you have a hint of where to start, you just have to keep changing your price until you get the best sale price.

*Average price isn't always currect as there are price caps which are in place. Example, Pullovers have a price cap of 600c. However, you can sell Q20 Pullovers for over 800c.

Guest

Post by Guest » 21.06.2009, 14:38

thank you :D

that will help me a lot :P

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 11:13

So what does the price in this column mean in my warehouse.

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 11:26

Thats the amount it has cost you to produce the item.

Make sure you always sell above that price.

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 11:57

TRy also to set a price that sells for 24 hours.That way you get a high profit but you can sell alot, + its easyer to come in same time each day and set new stuf to sell for another 24h

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 14:11

podge wrote:Thats the amount it has cost you to produce the item.

Make sure you always sell above that price.
That is not true.
The price in your warehouse is not correct,yes it is productioncost, but you must not base your sellingprice on that figure or you will lose caps.

You must look at the market to see what (the elements of) your product is sold for there.

For instance Power:
productioncost for 1 power in your warehouse = 0,01 in green, 0,03 in red.
So your warehouse would say that 850 power cost 8,50 in green or 25,50 in red to produce.

But that is not what it is worth, if you would sell it on the market you can get 0,09 caps for 1 power (marketprice is 0,10 and you have to pay 10% marketfee so that leaves 0,09 for you to earn)

It is the same as a bakery:
When the baker makes a bread for 0,20 caps productioncost and can sell it for 1 dollar he would be happy.
But if someone would come along and offer 2 dollars for his flour, do you think the baker would bother to make another bread?
No, he would sell his flour for 2 dollars and run along to get more flour and become a flour salesman.

Or he would increase the price of his bread with 2 dollars at least.

:D

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 14:31

sally wrote:
podge wrote:Thats the amount it has cost you to produce the item.

Make sure you always sell above that price.
That is not true.
The price in your warehouse is not correct,yes it is productioncost, but you must not base your sellingprice on that figure or you will lose caps.

You must look at the market to see what (the elements of) your product is sold for there.

For instance Power:
productioncost for 1 power in your warehouse = 0,01 in green, 0,03 in red.
So your warehouse would say that 850 power cost 8,50 in green or 25,50 in red to produce.

But that is not what it is worth, if you would sell it on the market you can get 0,09 caps for 1 power (marketprice is 0,10 and you have to pay 10% marketfee so that leaves 0,09 for you to earn)

It is the same as a bakery:
When the baker makes a bread and can sell it for 1 dollar he would be happy.
But if someone would come along and offer 2 dollars for his flour, do you think the baker would bother to make another bread?
No, he would sell his flour for 2 dollars and run along to get more flour and become a flour salesman.

Or he would increase the price of his bread with 2 dollars at least.

:D
My statement is true
If power costs 1 to produce that is it's production cost. What it's worth is a different issue.

Here's another way to look at it...
If you were to buy off the market 100 Q0 apples for 5 caps each they would show in the warehouse as having a value of 5
if you were to buy another 100 but pay 10 caps each then your warehouse would show the value as 7.50

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 16:34

Yes that is because you buy it, it shows the average price you bought it for.

If you produce it yourself it only shows your productioncosts, not the marketvalue, so it is not reliable to base your sellingprice on.

If you produce AND buy, it shows the average price of production cost together with the buyingprice.


Also if he wants to sell it in a shop he should even increase the price over market value, the warehouseprice is not something to take into consideration.
I don't even look at it myself.
If I want to know how much something costs me to produce I calculate with marketprices, ad a little profit to pay my producing building and consider that my productioncost.

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 16:55

Sally whilst I agree with everyting you say I do think you are being a little pedantic. (no offense intended) I simply answered his question correctly. I didn't offer any advice othe than "don't sell below"

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 17:09

You can tell a [censored] by his golden necklaces research. For crying out loud, research something else to 30.
==========================================
EDIT
It wasn't even *!*!@*!, it was just f-o-o-l.

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 17:22

Straw Man wrote:You can tell a [censored] by his golden necklaces research. For crying out loud, research something else to 30.
==========================================
EDIT
It wasn't even *!*!@*!, it was just f-o-o-l.
Explain please

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 17:28

:lol: :lol: :lol:

I quote you again:
podge wrote:Thats the amount it has cost you to produce the item.

Make sure you always sell above that price.
It is not correct what you said so your advice is not correct.

What it says in the warehouse is not the amount it has cost him to produce it, it has cost him a lot more.
So even if he would sell above the price in the warehouse it could still be a loss.

But forget it, just read a little more in the forum and you will understand what I mean.
Last edited by Guest on 23.06.2009, 17:32, edited 1 time in total.

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 17:31

Ok if it isn't a total production cost what is it !!!!!!!!!!!!

Had the question been "if I sell above the warehouse price will I make a profit" I would have answered "yes but bear in mind that figure is only your production cost and not the value of the products involved"

But that wasn't the question.
Last edited by Guest on 23.06.2009, 17:39, edited 1 time in total.

Guest

Post by Guest » 23.06.2009, 17:32

podge wrote:
Ok if it isn't a total production cost what is it !!!!!!!!!!!!
It is BS. 8)
Last edited by Guest on 23.06.2009, 17:47, edited 1 time in total.

Post Reply