Profit from apple juice (Adding cost of time!)

Here is enough space for all players to ask questions about the game.

Moderator: moderators

Post Reply
Guest

Profit from apple juice (Adding cost of time!)

Post by Guest » 11.06.2009, 10:32

Some new folks look at products like apple juice and think they are profitable.
They simply look at the carried on base cost of a single unit and think "Wow look at all the profit I can make"

Power (powerplant) - (Green)$0.01 - (Red)$0.03 - 10693.07 p/h

Water (Well) - 0.1 power $0.02 - 11881.19 p/h

seeds (plantation) - 1 water $0.01 - 891.09 p/h

Sugar cane (plantation) - 1 seeds 20 water $0.14 - 44.55 p/h

Sugar (food factory) - 3 sugar cane 20 power $0.15 - 44.55 p/h

apples (Fruit plantation) - 1 seeds 10 water $0.6 - 44.55

Apple juice (Beverage factory) - 1 apples 0.5 sugar $0.6 - 44.55


(Green PP)---------------------(Red PP)
Power - 0.01
Last edited by Guest on 11.06.2009, 21:13, edited 1 time in total.

Guest

Post by Guest » 11.06.2009, 18:07

Yep. That is how a lot of people think. I just love it when they say they make money by making their own steel. :lol:

Post Reply