CattleNewbie wrote:LetsTrade wrote:if you sell for 500 each. Then theres currently no company in realm 2 that can afford to buy them all. And how can you even possibly produce 2 million units??? Way too much, it hurts small companys like me
Why dont you just sell them to contest and become number one?

It doesn't hurt small company. Contest produce got unlimited demand. As someone may aim for the 1st then contact him, but other may aim for only top 100 so they found smaller company. At the least circumstances you can put in market
In viewing your question. 2 mio ice isn't worth for 1 gold medal. I think he is aiming for money but not the score.
I suppose he is just showing his capability in producing large amount of ice so grauntee someone who buy from him can get 1st place. He don't necessarily sell all to 1 customer. He can just sell a little to different ppl and grauntee his big customer got gold medal
hmm.....
you guys all get me wrong.
I'm not going to hurt small companies because I sell everything to only 1 people!
And I'm not going to empty someone's pocket if someone can pay a reasonable price to buy everything! So price is negotiable, not necessary $500 each, it could be $400 or $600.
I also help smaller companies who just wanna be in top 100 by selling a bunch of ice creams to them, like 5K, for like a number of mil$. I'm doing everyone a favour here, making contest afforable
And yes, I can really produce 2mil ice creams if I get enough supply of bananas and milk. So that why I say "up to 2mil" only
I'm a small company once like you guys, as I never buy coins so far. You need a strategy to grow up, not just stopping big players sell in bulk. We get real big players who will dump their contest items to market to undercut the price, and in big lots too! At least I'm not doing that usually, without a purpose.